Zakup idealnego drewna do domowego kominka

By wybrać zdecydowanie najlepsze drewno opałowe do swoich potrzeb, istotne jest przededukowanie różnych rodzajów i sposobu ich spalania. Możesz odnaleźć drewno opałowe w większości sklepów albo możesz sprawdzić w lokalnym lesie, czy mają jakieś resztki drewna, które chcieliby sprzedać.

Istnieje sporo różnych rodzajów drewna opałowego i może być niełatwo zdecydować, który z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Ogólnie rzecz biorąc, drewno, które pali się najdłużej, będzie najskuteczniejsze w spalaniu. Jest jednak kilka innych czynników, które powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze drewna opałowego. Np niektóre rodzaje drewna palą się powoli, o ile są mokre lub wilgotne; inne mogą zacząć łatwiej, ale w końcu staną się trudniejsze do zapalenia ze względu na ich gęste węzły. W dodatku upewnij się, że wiesz, ile drewna opałowego może pomieścić Twój kominek, zanim zakupisz dowolne polana!

Istnieją różnorodne rodzaje drewna opałowego, z których możesz wybierać w zależności od rodzaju ognia, który chcesz stworzyć. Każdy rodzaj drewna opałowego ma własne unikalne właściwości, dzięki czemu jest optymalny do spalania.

Na przykład twarde drewno, takie jak dąb lub klon, pali się bardzo wolno i pozostawia głęboki osad na kominie. Dzięki temu jest na prawdę bardzo często używany do kominków i palenisk. Ten rodzaj drewna opałowego najlepiej nadaje się do budowy ognia o niskiej intensywności.

Z drugiej strony sosna jest drewnem iglastym i szybko się pali. Nie pozostawia śladów, dzięki czemu idealnie nadaje się do stosowania w kominkach i paleniskach. Sosna też pali się goręcej, dzięki czemu nie gorzej nadaje się do gotowania.

Jodła pali się najdłużej i najlepiej nadaje się do rozpalenia ognia o wielkiej intensywności w kominku albo w ognisku. Jodła pozostawia również najmniej resztek, więc jest właściwym wyborem dla tych, którzy chcą mieć czysty kominek lub ognisko każdorazowo, gdy z niego korzystają.
Zobacz również: które drewno kominkowe pali się najdłużej – jak długo pali się buk, dąb o grab.