Czy zielony dach w dalszym ciągu jest atrakcyjny?

Zielony dach to nic nowego. W Skandynawii dachy domów były kryte darnią lub trawą nieomal od zawsze. Od jakiegoś okresu metoda ta na pozyskanie osobistego skrawka zieleni powodzeniem napawa się oraz w Polsce. Co ciekawe, zielone dachy dalej są w modzie. A czy przedsięwzięcie to przynosi jakieś specjalne profity?

Ekstensywny a może intensywny zielony dach?

Inwestorzy decydujący się na owego typu zieleń, mają do wyboru dwa rozwiązania – ekstensywny lub intensywny zielony dach. Ten drugi, można by trafnie określić słowami ogrodu dachowego, dlatego że właśnie tak mniej więcej wygląda. Przestrzeń jest maksymalnie zagospodarowana. Poza trawą jest także duża flora, są drzewa i krzewy. W związku z tym taki dach może spokojnie pełnić zadanie klasycznegoogrodu.
A jeśli chodzi o ekstensywny zielony dach, wygląda on poniekąd w inny sposób. Charakteryzuje go w zasadzie mała roślinność – rozchodniki, mchy i trawy itd. Atutem dachów ekstensywnych jest ich lekkość i mniejsza grubość. Wobec tego kapitalnie sprawdzają się także na dachach, które nie zostały zaadaptowane do owego celu.

Walory ekstensywnych zielonych dachów

Ekstensywne zielone dachy mają mnóstwo atutów. Należy zatem przytoczyć te najistotniejsze:
1. Są przede wszystkim samowystarczalne, a więc nie wymagają nadzwyczajnej pielęgnacji.
2. Rozchodniki oraz trawy stosowane na dachach ogromnie dobrze radzą sobie w ciężkich warunkach pogodowych, kiedy jest posucha czy wiatr.
3. Ekstensywny zielony dach to efektywny i praktyczny sposób na obniżenie ilości wody opadowej, która prosto z dachu opada do kanalizacji.
4. Taka zieleń usprawnia izolacyjność cieplną budynku.
5. Zielony dach w wersji ekstensywnej rewelacyjnie zabezpiecza dach przed intensywnymi wiatrami, gradem czy zalegającym śniegiem w okresie zimy.

Czy zielony dach wytwarza benefity ekonomiczne?

Powodzenie ekstensywnych zielonych dachów nieustająco rośnie. Następuje to nie tylko z chęci posiadania choć kawałka zielonego trawnika, ale też korzyści ekonomicznych, które daje. Otóż zielony dach zimą zabezpiecza dom przed stratą ciepła, a w czasie letnim przed nadmiernym nagrzewaniem się jego środków. W dodatku przedsięwzięcie to wydłuża żywotność pokrycia dachowego 2-3 krotnie. Aż 50% nawierzchni zielonego dachu można uznać za teren biologicznie czynny. To zezwala na odzyskanie połowy miejsca określonego pod zabudowę. W dodatku zielony dach stanowczo podwyższa wartość całkowitej nieruchomości.

Zielone dachy są ochoczo montowane nie tylko ze względu na profity oszczędnościowe. Są po prostu modne i niepowtarzalne. To przydatne, bardzo ładne rozwiązanie. Bardzo dobry sposób na aranżację zbytecznej powierzchni.

Źródło: więcej na temat zielonych dachów