Fluoryzacja w szkole

Wszyscy idealnie zdajemy sobie sprawę, że należy w prawidłowy sposób dbać o swoje zęby, tak by uniknąć je przykrych problemów np takich jak próchnica, która oczywiście wymaga fachowego leczenia w gabinecie stomatologicznym. Warto wspomnieć o tym, że wyrabianie takich właściwych nawyków jeśli chodzi o dbanie o jamę ustną powinno mieć miejsce w szczególności w przypadku dzieci. Należy wspomnieć o tym, że fluoryzacja w szkole choćby nie jest obowiązkowa, to jest jednak zabiegiem refundowanym, z którego zdecydowanie warto korzystać, ponieważ przynosi szereg korzyści nie tylko i wyłącznie medycznych, ale też związanych z edukacją dzieci w zakresie wyrabiania odpowiednich nawyków w głównej mierze prawidłowego czyszczenia zębów.

Warto mieć na uwadze także o tym, że jeżeli już chodzi o fluoryzację przeprowadzono szereg badań dotyczących wpływu związków fluoru na szkliwo czy również zęby.
Co warto wiedzieć na temat zabiegu fluoryzacji w szkołach?
Jakiś czas temu ukazały się w mediach informacje, że fluoryzacja może być w jakiś sposób niebezpieczna. Natomiast istnieje szereg badań dowodzących, że związki fluoru działają w sposób korzystny na zęby. Z uwagi te fakty, z całą pewnością fluoryzacja w szkole to bardzo ważny zabieg profilaktyczny dotyczący próchnicy zębów występujących u dzieci. Warto wspomnieć także o tym, że jest to zabieg bardzo łatwy do wykonania, który odbywa się pod okiem doświadczonych pielęgniarek, prócz tego stanowi jeden z najważniejszych elementów profilaktyki próchnicy zębów u dzieci. Warto wspomnieć też o tym, że brak jasnych przeciwwskazań do wykonywania zabiegów fluoryzacji pomiędzy dzieci. Warto zdawać sobie sprawę jednakże o tym jak, że dokładne szczotkowanie czy też nitkowanie zębów bez wykorzystania fluoru nie spowoduje zabezpieczenia zębów przed wystąpieniem próchnicy. Próchnica powstaje w wyniku użycia przez bakterie cukru z pokarmu, który zostaje przekształcony w kwas, prowadzący do demineralizacji szkliwa, co bez wątpienia powoduje występowanie próchnicy. Natomiast fluoryzacja w szkole to możliwość uniknięcia takich problemów, ponieważ jony fluorkowe wchodzą w reakcje z istotnym składnikiem szkliwa, dzięki czemu staje się ono bardziej odporne na działanie kwasów powodujących próchnicę.

Więcej informacji: fluoryzacja w szkole.