Ceny transferowe – przygotowanie dokumentacji

Podmioty wykonujące transakcje zarówno towarowe finansowe jak również usługowe powinny zdawać sobie sprawę, że od 2019 roku obowiązują nowe przepisy wprowadzone przez ministerstwo finansów, które dotyczą cen transferowych. Warto zdawać sobie sprawę o tym, że takie ceny transferowe to również narzucone limity, które wiążą się też z przygotowaniem potrzebnej dokumentacji, na którą składa się w głównej mierze część opisowa jak też analiza cen. Na nieszczęście przepisy są dość trudne oraz zawiłe, jak też dotyczą sporządzenia dokładnej dokumentacji, stąd też warto korzystać z pomocy fachowców, którzy zajmują się kompleksowym przygotowaniem potrzebnej przez władze podatkowe dokumentacji.

Warto być świadomym też o tym, że takie firmy poza dokumentacji zajmują się również analizą poziomu cen czy również weryfikują pod względem poprawności zgromadzoną przez klienta dokumentację. Jest to niezbędne do tego, ażeby była to dokumentacja zgodna z obecnymi przepisami.
Co warto mieć świadomość tego na temat dokumentacji cen transferowych?
Oczywiście do przygotowania takiej dokumentacji potrzebna jest wiedza, niemniej jednak także bardzo duże doświadczenie, które pozwala na terminowe przygotowanie całkowitej dokumentacji, która wymagana jest przez władze podatkowe. Oczywiście taka dokumentacja cen transferowych musi być zgodna z obecnymi wymaganiami prawnymi, które zmieniły się w 2019 roku w celu uszczelnienia systemu podatkowego. Warto tutaj podkreślić, że jeżeli chodzi o ceny transferowe to dotyczą one cen, które są ustalane w transakcjach, które mają miejsce pośród tak zwanymi podmiotami powiązanymi. Takie połączenie może dotyczyć w głównej mierze związków rodzinnych czy także małżeńskich, ale także udział w kapitale czy też w zyskach. Dotyczy to także wspólników w spółce. Należy wspomnieć również o tym, że w sytuacji cen transferowych na podmiotach spoczywają obowiązki powiązane z przedłożeniem kompletnej dokumentacji organom sprawdzeniu czy też władzom podatkowym jak też obowiązek sprawozdawczy. W tym zakresie warto z całą pewnością korzystać z pomocy specjalistycznych firm, które oferują usługi tj. dokumentacja cen transferowych. Warto dodać również o tym, że są to usługi o charakterze kompleksowym, które dotyczą między innymi przygotowania procedur dokumentacyjnych.

Źródło: ceny transferowe limit.