Nowoczesne technologie – instalacje fotowoltaiczne

Jakiś czas temu bardzo często spotykamy się z pojęciem fotowoltaika, niemniej jednak większość z nas nie wie, co ono z dużą dokładnością znaczy. Otóż jest to kategoria łącząca osiągnięcia naukowe oraz najnowsze technologie, która para się wytwarzaniem tak zwanego czystego prądu. Stanowi proekologiczne rozwiązanie, które ma szansę w późniejszym czasie wyprzeć tradycyjne technologie oparte na nieodnawialnych źródłach energii, takich jak ropa naftowa, węgiel kamienny i brunatny czy gaz ziemny.

Co jeszcze trzeba mieć świadomość tego o fotowoltaice?
Słońce – przyszłe miesiące energetyki
Odnawialne źródła energii stanowią rozwiązania zyskujące coraz większe znaczenie w branży energetycznej. Wynika to wprost z wyczerpujących się źródeł energii, które do tej pory stanowiły podstawę systemów energetycznych i nie tylko. Do odnawialnych źródeł energii zalicza się: Słońce, wiatr i wodę. Systemy oparte na wykorzystaniu energii słonecznej to kolektory słoneczne oraz instalacje fotowolaiczne. Są to dwa różnorakie rozwiązania, choć oba są oparte na energii Słońca.
Kolektory słoneczne, tak zwane solary, przekształcają energię słoneczną w ciepło, które jest stosowane w systemie ogrzewania wody użytkowej. Prócz tego może być także użyte w centralnym ogrzewaniu, natomiast w tym przypadku jego użycie jest ograniczone do systemów niskotemperaturowych. Kolektory słoneczne są montowane na dachach i nie trudno je zauważyć. Należy natomiast uważać, ponieważ do złudzenia przypominają panele fotowoltaiczne, które choć tak samo jak kolektory wykorzystują energię słoneczną, to jednakże działają zupełnie inaczej, ponieważ konwertują energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Powstaje w ten sposób tak zwany czysty prąd. Oba rozwiązania są przyjazne środowisku, ograniczają zastosowanie energii pochodzącej z tradycyjnych systemów opartych na szkodliwych dla środowiska naturalnego nieodnawialnych źródłach energii. Jednak ekologia to niejedyny argument przemawiający na korzyść tych rozwiązań. Kolektory słoneczne świetnie dobrane do zapotrzebowania energetycznego budynku redukują w znaczący sposób rachunki za ciepłą wodą. Z kolei panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, zmniejszając zużycie prądu sieciowego, co powoduje, że płacimy mniej dostawcy energii elektrycznej.
Zobacz także: fotowoltaika warszawa dotacje.