Jak działają panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika to pojęcie, z którym spotykamy się bardzo często. Jest to dziedzina zarówno nauki jak i techniki, która para się wykorzystaniem odnawialnego źródła energii, jakim jest Słońce. Już przed kilkoma laty dużą popularność pozyskały kolektory słoneczne, zwane przeciwnie solarami, jednak działanie paneli i kolektorów jest różnorakie.

Oba rozwiązanie wykorzystują energię słoneczną i są przyjazne środowisku, natomiast to panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Jednak kolektory słoneczne konwertują energię słoneczną w ciepło. To ciepło może być wykorzystane do różnorakich celów. Natomiast najczęściej stosuje się je do ogrzewania wody użytkowej albo basenowej. W pewnych sytuacjach także wspomaga system ogrzewania centralnego. Oba rozwiązania, a zatem instalacje fotowoltaiczne oraz solary, są do siebie bardzo podobne. Większość z nas, widząc je na dachu, myli je ze sobą. Większe sposobności użycia dają panele fotowoltaiczne, energia elektryczna wytworzona przez nie może być wykorzystywana w różnorakich celach. Dzięki niej mogą być zasilane wszystkie urządzenia elektryczne takie jak: odkurzać telewizor czy komputer.
Opłacalne i ekologiczne panele
Aby sprawdzić opłacalność fotowoltaika montaż można korzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów opłacalności. Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Istotne w instalowaniu systemu fotowoltaicznego jest to, by miejsce jego montażu było bardzo dobrze nasłonecznione, a więc dach powinien być nachylony pod odpowiednim kątem a także skierowany w odpowiednią stronę. Na szczęście nie trzeba się martwić, jeżeli już nasz budynek nie spełnia tych warunków, ponieważ systemy fotowoltaiczne mogą być też montowane na niezależnych oddzielnych konstrukcjach. Takie właśnie konstrukcje wykorzystywane są na przykład w rozbudowanych gospodarstwach rolnych, których zapotrzebowanie energetyczne jest bardzo wysokie. Podobne instalacje możemy też spotkać na placach przed firmami czy dużymi przedsiębiorstwami. Używając instalacje fotowoltaiczne jesteśmy w stanie na prawdę dużo zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a wręcz uniezależnić się od zasilania sieciowego zewnętrznego. Jeżeli już więc jesteśmy zmęczeni płaceniem wysokich rachunków za zasilanie sieciowe, rozważmy możliwość własnej elektrowni fotowoltaicznej.
Dodatkowe informacje: fotowoltaika sierpc.